Gleba zawiera wiele minerałów i substancji dzięki, którym rośliny mogą się rozwijać i rosnąć. Jednym z takich składników jest humus, a więc próchnica, która jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowy wzrost roślin.

Humus, czy też substancje humusowe bardzo pozytywnie wpływają na poprawę struktury gleby i to przez kilka lat. Związki próchnicze mają to do siebie, że w łatwy sposób chłoną wodę, dzięki czemu pomagają w utrzymaniu odpowiedniej wilgoci gleby, zmniejszając tym samy niebezpieczeństwo wysychania roślin. Humus poprawia również właściwości termiczne gleby, dzięki czemu gleba szybciej się nagrzewa. Dodatkowo wpływa pozytywnie na rozwój potrzebnych mikroorganizmów glebowych ograniczając tym samym możliwości rozwoju organizmów chorobotwórczych. Innymi pozytywnymi skutkami dużej zawartości związków próchniczych jest stymulowanie wzrostu włośników korzeniowych roślin, co ułatwia roślinom pobieranie składników odżywczych. Co należy zatem zrobić, by zapewnić glebie odpowiednią ilość humusu? Cóż, należy stosować nawozy organiczne. Klasyczny kompost będzie idealny. Niestety niekiedy sam kompost nie wystarcza, nie ze względu na skuteczność, ale ze względu na małą ilość. Taki ubytek należy uzupełnić i można to zrobić dzięki preparatom humusowym. W ich składzie znajdziemy kwasy humusowe, które są w szczególności pomocne przy młodych nasadzeniach, w glebie nie nawożonej od lat.

Nasuwa się pytanie, czy nawożenie humusowe będzie wystarczające? Niestety nie do końca. By procesy rozkładu substancji próchniczych w glebie przebiegały w sposób poprawny konieczne jest zapewnienie jeszcze dodatkowego odpowiedniego bogactwa mikroorganizmów glebowych. Trzeba po prostu dostarczyć pożyteczną mikroflorę. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie preparatów, które zawierają pozytywne mikroorganizmy. Można również połączyć użyźnianie substancjami organicznymi z wprowadzeniem mikroorganizmów glebowych. Jest to opcja o wiele bardziej skuteczna. Na rynku istnieją przeróżne substancje dające właśnie takie pożądane efekty. Ważne by wybierać te, które otrzymywane są z naturalnych składników. Takie substancje, najczęściej w formie płynnej, poprawiają wzrost oraz kwitnienie roślin ogrodowych.