Rzepak jest jedną z najważniejszych roślin oleistych. Z jego nasion uzyskuje się olej rzepakowy, który dalej może być przetwarzany na inne produkty, takie jak margaryna czy biodiesel. Do jego uprawy będą potrzebne odpowiednie warunki. Jakie? Tego dowiecie się z naszego dzisiejszego artykułu.

Rzepak ozimy będąc w swojej końcowej fazie kwitnienia jest bardzo podatny na warunki atmosferyczne. To właśnie w ostatnich trzech tygodniach kwitnienia wiążą się łuszczyny i nasiona, co ma wpływ na końcowe plony. Właśnie w tych ostatnich trzech tygodniach niedobory wody mogą spowodować zasychanie liści, a te decydują o wydajności procesu fotosyntezy. Mała wilgotność gleby może doprowadzić do odrzucania pąków z górnej części kwiatostanu, a wtedy w łuszczynach wykształca się mniejsza ilość nasion co w rezultacie może doprowadzić do zmniejszenia plonowania. Niedobory wody mogą przetrwać rośliny znajdujące się na glebach cięższych oraz takie, które posiadają mocno rozwinięty system korzeniowy. Innym czynnikiem mającym wpływa na wielkość plonów jest tzw. stres termiczny. W miesiącu kwitnienia, a więc w kwietniu gdy mamy duże wahania temperatur między dniem a nocą może dojść do uszkodzenia kwiatów oraz związków łuszczyn. Rzepak największą wrażliwość na stres termiczny wykazuje w pierwszych dniach kwietnia, dlatego ważne jest jakiej odmiany się używa. Dodatkowo nie pomagają również przymrozki. Jeżeli dochodzą one do ok. -2 stopnia to nie ma czego się obawiać, jednak jeżeli dojdą do – 7 czy – 8 stopni to wtedy dochodzi do uszkodzenia pędów oraz przejściowego więdnięcia rzepaku.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na końcowe plony rzepaku jest aktywność słodyszka rzepakowego, a więc szkodnika lubującego się w tej właśnie roślinie. Jeżeli warunki pogodowe będą odpowiednie to straty wynikające z aktywności szkodnika zostaną skompensowane w odpowiedni sposób. Warunki pogodowe mają również wpływ na aktywność owadów, które zapylają rzepak. Kiedy pogoda jest pochmurna i wietrzna, a do tego chłodna to aktywność owadów jest mniejsza, a więc mniej kwiatów będzie zapylonych (czyli plony będą mniejsze). Nie bez znaczenia są również patogeny chorobotwórcze, jednak odpowiednio przeprowadzony zabieg fungicydowy zapobiega rozwojowi grzybów i umożliwia uzyskanie wysokich plonów. Ważne jest by dobrać odpowiedni fungicyd oraz właściwie do zaaplikować. W Polsce najlepszymi odmianami rzepaku są odmiany wczesno i średnio wcześnie kwitnące. Będą one gwarancją wysokich oraz stabilnych plonów