Wiele się mówi o żywności, która jest skażona pestycydami. Czym jednak one tak naprawdę są? Czym się od siebie różnią i czy można ich używać w przydomowych ogródkach?

Pestycydy są to naturalne lub syntetyczne substancje, które służą do zwalczania szkodników. Są one powszechnie stosowane zarówno w rolnictwie jak i ogrodnictwie jako środki ochrony roślin przed atakami szkodników oraz chorób. Utarło się, iż w przydomowych ogródkach, czy to na działkach używać się powinno naturalnych metod ochrony roślin przed szkodnikami. Jednak coraz częściej sięga się po pestycydy, które działają dużo skuteczniej. Pamiętać należy, że przed zastosowanie pestycydów należy wcześniej zdobyć odpowiednią wiedzę by móc wybrać odpowiedni środek na odpowiednie zagrożenie. Wyróżniamy kilka rodzajów pestycydów, które mają różne zastosowania. Pierwsze to fungicydy czyli środki przeznaczone do walki z grzybami roślin uprawnych. Ich działanie polega na zaburzaniu wzrostu oraz rozwoju komórek grzybów co prowadzi do umierania szkodnika. Niektóre fungicydy wpływają pozytywnie na zwiększenia odporności roślin, przez co są mniej podatne na ataki grzybów. Następne w kolejności są herbicydy, a więc środki służące do selektywnego lub ogólnego zwalczania roślin (chwastów) przed siewem lub w istniejących już uprawach. Wnikają one do gleby i są pobierane przez system korzeniowy, po czym rozprowadzane po całej roślinie. Zaburza to jej procesy rozwojowe powodując jej obumieranie. W amatorskich ogródkach stosuje się je przed założeniem trawnika. Insektycydy o środki, które są stosowane do walki z różnymi gatunkami owadów, które są uważane za szkodniki. Obecne insektycydy w łatwy sposób ulegają biodegradacji, więc rozkładają się, nie będąc jednocześnie toksyczne dla środowiska.

Moluskocydy to preparaty mające w sobie substancje chemiczne pochodzenia naturalnego lub syntetycznego służące do zwalczania mięczaków, które bardzo często stanowią duży problem na działkach oraz ogórkach przydomowych. Następnie mamy repelenty, czyli związki chemiczne, których zadaniem jest odstraszanie zwierząt. Czasami podobne działanie uzyskuje się montując odpowiednie urządzenia dźwiękowe czy świetlne. W ogrodnictwie amatorskim stosuje się je by zwalczać gryzonie i krety. Na sam koniec zostały nam atraktanty. Są to substancje, które mająca zadanie zwabić szkodniki do umiejscowionych wcześniej pułapek. Mowa tutaj np. o feromonach płciowych, które są wydzielane przez owady i zwabiają płeć przeciwną. Pułapkami stosowanymi na te owady są przykładowo taśmy z klejem, a więc znane wszystkim lepy na muchy.