Nowoczesne rolnictwo to przyszłość. Wydajność, planowanie, precyzja prowadzą do coraz lepszych metod pozyskiwania żywności z tego samego areału ziemi co kiedyś. Polska powoli zaczyna zaliczać się do krajów stosujących zaawansowane maszyny rolnicze i to bardzo dobra wiadomość. Chcesz wiedzieć więcej o nowoczesnym rolnictwie? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Nowe technologie w rolnictwie przyczyniają się nie tylko do zwiększenia wydajności, ale w szczególności do zwiększenia precyzji. Teraz to komputery zarządzają uprawami analizując odpowiednie dane. W większych gospodarstwa na porządku dziennym są systemy GPS, które pozwalają na prowadzenie maszyn rolniczych w sposób precyzyjny oraz bezpieczny i to bez względu na warunki atmosferyczne czy też porę dania. Nowoczesność przyczynia się do upraszczania obsługi nowej technologii, która stała się intuicyjna w obsłudze. Proste interfejsy pozwalają na szybką i łatwą obsługę danej maszyny. Polska jest krajem, w którym najnowsze technologie nie są aż tak powszechne jak w innych krajach zachodnich, jednak trzeba pamiętać, że w miarę upływu czasu każda technologia tanieje i z czasem będą one bardziej akceptowalne pod względem ceny. Oczywiście można wspomagać się zewnętrznym finansowaniem, które jest również dedykowane specjalnie dla rolników.

Obecnie polscy rolnicy mają dwie drogi wykorzystywania nowoczesnych maszyn rolniczych. Można je kupić lub wynająć. Jak już pisaliśmy zakup wiąże się z wydatkowaniem dużej gotówki jednorazowo. Wynajęcie jest tańsze, ale doraźnie – w ogólnym przeliczeniu jest ono mniej efektywne pod kątem kosztów oraz wydajności pracy. Jakie nowoczesny maszyn są wybierane przez polskich rolników? Najczęściej są to zaawansowane technologicznie kombajny, ale również kosiarki, prasy zwijające, ciągniki czy zgrabiarki. Zawsze zakup lub wypożyczenie takich maszyn musi być podparte wyliczeniami czysto ekonomicznymi. Bierzmy pod uwagę czas, koszty, potencjalne zyski i przeliczamy czy dana droga jest odpowiednia. Należy pamiętać, że sprzęt jest tylko środkiem do celu, który na samym końcu w bilansie musi być dodatni. Znamy już korzyści wynikające ze stosowania nowych technologii w rolnictwie (wysoka wydajność, produktywność, oszczędność czasu i siły roboczej), znamy również wady (póki co wysoki koszt oraz ograniczona dostępność technologii na polskim rynku) – kwestia podjęcia decyzji czy w danym gospodarstwie rolnym należy dalej tkwić w tradycji czy nie lepiej pomyśleć o przyszłości oraz o nowych technologiach.