Nowe technologie trafiają już praktycznie do każdej branży. Nie ominęły one również rolnictwa. Przyspieszają produkcję, zwiększają możliwości, odciążają rolników. Jakie inne funkcje spełniają nowe technologie w rolnictwie i czy są ekologiczne?

Zapotrzebowanie na żywność z każdym rokiem rośnie, ze względu na przyrosty demograficzne. Zwiększająca się populacja stawia rolnictwu nowe, większe wyzwania. Rolnictwo musi sprostać tym problemom, stawać się bardziej efektywne oraz specjalizować się w konkretnych działach. Jest to możliwe właśnie dzięki nowym technologiom. Pozwalają one na zbieranie bardziej obfitych plonów, angażują mniejszą siłę roboczą. W Polsce i na całym świecie nowe technologie rozwiązują wiele problemów – nie tylko w rolnictwie. W Polsce obecne rolnictwo trudno jest porównywać do tego, które istniało jeszcze kilkanaście lat temu. Mowa oczywiście o dużych i średnich gospodarstwach. Tutaj wykorzystywanie nowych technologii to podstawa – bez nich efektywność nie jest na wystarczającym poziomie. Jakie nowoczesne technologie są wykorzystywane w polskich gospodarstwach? Mowa oczywiście w głównej mierze o nowoczesnych maszynach i urządzeniach. Mamy tutaj na myśli przykładowo systemy zarządzające obsługą maszyn rolniczych oraz oprogramowania, które pozwala na planowanie prac czy kontrolę czasu. Można programować maszyny tak by w odpowiednim czasie była dostarczana do gleby odpowiednia ilość nawozów czy pestycydów. Swoje zastosowanie w rolnictwie znalazły także drony czy systemy GPS. Wszystkie te technologie mocno zwiększają wydajność pracy.

Co jest potrzebne w nowoczesnym, polskim rolnictwie? Bez dwóch zdań – sprzęt. Najlepszy jest taki, który jest efektywny, oszczędny oraz jak najprostszy w obsłudze. Polska niestety nieco traci na tle państw Europy Zachodniej, główne ze względów finansowych. Nie zawsze polscy rolnicy mogą sobie pozwolić na zakup sprzętu warte setki tysięcy złotych lub nawet kilka milionów. Czym rekompensują sobie rolnicy z naszego kraju braki w funduszach na zakup nowoczesne technologii. Otóż wiedzą i przedsiębiorczością. Często wybierane są sprzęty używane, z drugiej ręki, ale wykorzystywane z maksymalną wydajnością. Do tego potrzebne jest dobre planowanie oraz wiedza poparta doświadczeniem, a tego polskiemu przedsiębiorczemu rolnikowi nie brakuje. Na koniec pozostaje pytanie, czy nowoczesne rolnictwo jest ekologiczne? Cóż, należy pamiętać, że rolnictwo samo w sobie nie jest ekologiczne ponieważ eksploatuje glebę, która wcześniej była łąkami, lasami, itd. Jednak jeżeli porównujemy nowoczesne rolnictwo do tego nieco bardziej „zacofanego” to z całą pewnością możemy powiedzieć, że jest ekologiczne. Wiedza na temat wymogów roślin pozwala stosować środki ochrony roślin wtedy kiedy są potrzebne, a nie zapobiegawczo tak jak w tradycyjnym rolnictwie. Takie działanie zapobiega wyjaławianiu gleby oraz przenikaniu chemii do wód gruntowy.