Wiele osób zastanawia się jaki nawóz wapniowy należy wybrać? Wapno tlenkowe? Może wapno dolomitowe? Mamy jeszcze wapno węglanowe? No właśnie, które będzie najlepsze. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te właśnie pytania.

Wapno węglanowe jest wapnem najczęściej wybieranym przez rolników. Wapno to działa wolniej, ale jednocześnie dużo mniej agresywnie. Rozpuszczalność tego wapna w roztworze glebowym jest mniejsza – należy jednak pamiętać by wapno węglanowe odpowiednio rozdrobnić. Nawozy węglanowe nie są tak reaktywne jak odmiany tlenowe dlatego też są bardziej dedykowane do gleb lżejszych, takich które są mniej zasobne w próchnicę. Wapno węglanowe ma wiele odmian i dużo zależy od surowca, z którego zostało ono wyprodukowane. Dla przypomnienia – istotnym czynnikiem, który decyduje o skuteczności działania wapna węglanowego jest stopień jego rozdrobnienia. Im mniejsze ziarenka tym lepsza jego przyswajalność. Kolejnym rodzajem wapna jest wapno dolomitowe. Jest ono najmniej reaktywne, ale też jego skuteczność w odkwaszaniu gleby jest najmniejsza, więc na efekty trzeba czekać nawet kilka lat. Rolnicy jednak sięgają po ten rodzaj wapnia ze względu na to, że często zawiera ono jeszcze dodatkowo magnez. Prawda jest jednak taka, że ilości magnezu są znikome, a jedynie dolomit, który pochodzi z mocno zwietrzałych złóż oraz taki, który jest mocno zmielony wykazuje właściwości odkwaszające jednoczesnej dostarczając glebie pewną ilość magnezu.

Ostatni rodzaj wapna to wapno tlenkowe, czasami nazywane wapnem palonym lub budowlanym. W przypadku tego nawozu jony wapnia szybko zobojętniają jony wodorowe znajdujące się w glebie. Inaczej mówiąc ten rodzaj wapna działa najszybciej. Minusem jednak jest to, że roztwór tlenkowy jest mocno reaktywny. Po wprowadzeniu wapna do gleby powstaje silnie żrący wodorotlenek wapnia. Właśnie takie działanie tego nawozu wyklucza stosowanie go krótko przed siewem – jego mocna reaktywność może spowodować zaburzenia we wschodach przyszłych nasadzeń. Dodatkowo wapno tlenkowe może zakłócać naturalne przemiany mikrobiologiczne gleby jednocześnie doprowadzając do degradacji cennej próchnicy. Ten rodzaj wapna nadaje się głównie do odkwaszania gleb ciężkich i mocno zbitych. Wapno musi być bardzo dobrze i dokładnie wymieszane z glebą, a jego dodatkowym atutem jest rozluźnianie wadliwej struktury gleby. Jak widać rodzaj stosowanego wapna jest mocno uzależniony od rodzaju gleby oraz od tego jak szybko chcemy osiągnąć efekt odkwaszenia gleby. Szybsze działanie będzie powodowało mocne reakcje chemiczne z glebą, wolniejsze natomiast przejdzie bardziej łagodnie, ale zajmie dużo więcej czasu.