Na świecie istnieje wiele zdrowych i pożywnych owoców, które są często wybierane do uprawiania przez rolników, sadowników i ogrodników. Jednak jest grupa owoców uważanych za te najzdrowsze. Co to za owoce i jakie mają właściwości? Tego dowiecie się z naszego dzisiejszego artykułu.

Owoce dostarczają wielu witamin, minerałów oraz innych składników, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Te najzdrowsze można uprawiać na większą skalę, ale również przy domowych ogródkach. Cóż to za owoce? Zacznijmy od numeru jeden, a więc jagód goji. Ten niepozorny owoc jest uważany przez wielu ekspertów za najzdrowszy na świecie. Inaczej nazywany jest kolcowojem szkarłatnym. Jagody te rosną na krzewach rosnących do 3 metrów wysokości. Kwitnienie krzaku przypada na końcówkę sierpnia oraz wrzesień, a owoców można spodziewać się pod koniec października. Same owoce są koloru czerwonego, nieco podłużne i niezwykle delikatne. Smakują podobnie jak żurawina, ale są mniej słodkie i cierpkie. W 100 gramach owoców znajduje się 2500 mg witaminy C, dodatkowo znajdziemy w nich substancje korzystnie wpływające na system odpornościowy naszych organizmów oraz na wątrobę, nerki, wzrok czy ciśnienie. Chronią również przed nowotworami i poprawiają samopoczucie. Nie są one trudne w uprawie, roślina nie jest wymagająca i dobrze rośnie nawet w ubogiej glebie. Krzewy powinno się sadzić w miejscach nasłonecznionych. Owocuje po roku lub dwóch latach od nasadzenia.

Innym niezwykle zdrowym owocem jest jagoda borówki amerykańskiej. Nazywana jest również borówką wysoką. Zawiera ona wiele substancji odżywczych wspomagających funkcjonowanie naszych organizmów. Jagody zawierają dużo witaminy A, B1, C oraz PP, ale również barwniki antocyjanowe, cukry i pektyny. Borówki amerykańskiej używa się jako leków przeciwzapalnych, wspomagających naczynia krwionośne oraz regulujących krążenie obwodowe. Uprawianie borówki amerykańskiej podobnie jak jagód goji jest proste i przyjemne. Wystarczy znaleźć odpowiednio nasłonecznione miejsce, które będzie nieco osłonięte. Gleba powinna być kwaśna i wilgotna. By zapewnić wilgotną glebę należy zaściółkować powierzchnię pod krzewem, najlepiej przy pomocy kory pochodzącej z sosny. Kora jednocześnie ma właściwości zakwaszające więc mamy wie pieczenie na jednym ogniu. Kora utrzyma wilgoć latem, a zimą ochroni przed przemarzaniem korzeni. Wybierając borówkę do własnego ogrodu warto zwrócić uwagę na jej odmianę, ponieważ nie każda borówka jest odporna na mróz w wystarczającym stopniu przy naszym klimacie.